Hydrofor jest narzędziem, jakie gwarantuje wodę, np. w domku jednorodzinnym, przy wykorzystaniu swego ujęcia. Zestaw hydroforowy wielokrotnie stosuje się, kiedy nie ma szansy podłączenia budynku lub odmiennego obiekcie do sieci wodociągowej czy jest ono nierentowne. Można wtedy za pośrednictwem hydroforu pobierać wodę ze studni pompą, składać ją w pojemniku oraz wspierać nią kurki i narzędzia hydrologiczne w domu. Jak więc funkcjonuje zestaw hydroforowy?
Czym jest zestaw hydroforowy?
Hydrofory to pojemniki wodno-powietrzne, w jakich przechowywana jest woda ze studni. Nazwa tego narzędzia wychodzi z języka greckiego od określeń hydro oraz phoros, co można wytłumaczyć jako ‘niosący wodę’. Woda dostarczana jest z pojemnika do instalacji hydrologicznej w budynku w czasie, kiedy jest takie zamówienie, więc kiedy użytkownik otworzy kran znajdujący się przy zaworze. Hydrofory zaopatrzone są w przełącznik ciśnieniowy. Dzięki takiemu podejściu pompy hydroforowe odpowiedzialne za stabilizację ciśnienia włączają się w sytuacji, kiedy jest to naprawdę potrzebne.
Reguła funkcjonowania pojemnika hydroforowego.
Jak funkcjonuje pojemnik hydroforowy? Reguła ta jest prosta. Pojemnik wypełniany jest częściowo wodą, na jakiej przestrzeni znajduje się powietrze tzw.sprężonego powietrza. Przelewana do pojemnika woda powoduje zmniejszenie przestrzeni, jaką w pojemniku ma powietrze, natomiast co za tymże idzie, jego sprężanie. W pojemniku rośnie ciśnienie, jakie oddziałuje nacisk na przestrzeń wody, wypychając ją z pojemnika. Barostat, więc czujnik ciśnienia, mechanicznie zatrzymuje pompę w momencie osiągnięcia optymalnego ciśnienia w pojemniku.