Aktualności

Materiały izolacyjne – jak wybrać izolację termiczną?

Źródło: https://www.knaufinsulation.pl/

Przegląd najlepszych materiałów izolacyjnych

Producenci prześcigają się w próbach opracowania coraz to skuteczniejszych materiałów izolacyjnych, w związku z czym oferta branżowa nieustannie się zmienia. Aby nie utonąć w morzu możliwości, przyjrzyjmy się trzem popularnym materiałom izolacyjnym, które dzięki swojej skuteczności są coraz chętniej wybierane przez inwestorów.

Naturalna wełna mineralna

Wełna mineralna jest materiałem stosowanym najczęściej do izolacji poddaszy, ścianek działowych oraz budynków w szkielecie drewnianym. Naturalna wełna mineralna stanowi zarówno doskonałą izolację cieplną, jak i akustyczną i przeciwpożarową. Ponadto ten materiał jest wytwarzany z szybko odnawialnych surowców, jak na przykład szkło z recyklingu czy piasek kwarcowy. Wełna mineralna jest także pozbawiona fenolu, akrylu i formaldehydu. Nie znajdziemy w niej też substancji rozjaśniających, w związku z czym wełna ma naturalny brązowy kolor.

Wełna mineralna kamienna

Wełna mineralna kamienna, nazywana także skalną, stosowana jest najczęściej do izolacji fasad i dachów płaskich. Produkuje się ją z takich materiałów jak bazalt, gabro czy dolomit. Wybrany materiał jest roztapiany w temperaturze wulkanicznej i rozwłókniony. Następnie włókna zlepia się specjalną żywicą, formując określone produkty. Tak przygotowany materiał posiada nie tylko świetne parametry akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe, lecz także jest wyjątkowo wytrzymały na ściskanie.