Dom

Jakiej podbitki użyć do wykończenia dachu?

Budowa domu wiąże się z przejściem przez kilka głównych i mnóstwa mniejszych etapów. Począwszy od fundamentów, przez stawianie ścian, zalewanie wieńców wzmacniających i wreszcie po stawianie więźby dachowej. Można powiedzieć, że najtrudniejsze i najbardziej pracochłonne etapy to fundamenty i więźba dachowa. Jednak aby wykończyć dach, nie wystarczy tylko więźba.

Jak wykończyć dach?

Po postawieniu konstrukcji drewnianej należy ułożyć izolację w postaci membrany lub poszycia z desek. Następnie, w przypadku wyboru blachodachówki należy ułożyć konstrukcję z łat i kontrłat. Kiedy już konstrukcja jest gotowa, następuje czas na wykonanie obróbek blacharskich, czyli obszarów przy kominie, oknach połaciowych oraz na krawędziach dachowych. Po wykonaniu obróbek można przystąpić do ułożenia pokrycia.

Czym jest podbitka?

Podbitka służy do osłony wystających poza krawędź muru elementów dachu. Montuje się ją w ostatnich etapach pracy. Dzięki niej nieestetyczne, impregnowane na zielono krokwie znikają, a inwestor może się cieszyć estetycznym wyglądem po stosunkowo krótkim etapie montażu. Podbitka pełni również funkcję ochronną – dzięki niej spływająca po dachu woda nie ma praktycznie styczności z elewację, co oznacza brak nieestetycznych zacieków. Podbitka to również miejsce na dodatkowe oświetlenie wokół domu, które znacznie zwiększa jego atrakcyjność.

Czym charakteryzuje się podbitka dachowa z blachy trapezowej?

Na rynku istnieje kilka lub nawet kilkanaście rodzajów podbitek, ale na uwagę zasługuje przede wszystkim wersja z blachy trapezowej. Jest lekka, dzięki czemu montaż przebiega błyskawicznie. Jest też odporna na warunki atmosferyczne, przez co nie traci koloru, a jej powierzchnię łatwo się zmywa, jeśli powstają na niej zabrudzenia. Blacha trapezowa nie przepuszcza również wilgoci, przez co wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Ostatnią, a w zasadzie pierwszą jej zaletą jest niezwykle efektowny wygląd. Świetnie pasuje zarówno do klasycznych, jak i do nowoczesnych projektów.

Jak zamontować podbitkę?

Lekka podbitka dachowa z blachy trapezowej może być montowana na kształtkach montażowych lub też na łatach z drewna, które zostały przytwierdzone od spodu krokwi. Łaty muszą być jednak starannie ułożone, a przede wszystkim muszą być wypoziomowane. Panele blachy trapezowej montuje  się prostopadle do elewacji, a między sobą łączy się je poprzez zaczepy i ryglowania. Panele wsuwa się w specjalne prowadnice o kształcie litery “j”. Co trzeci panel powinien być perforowany dla zachowania odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a między łączeniami należy zostawić dylatacje, dla swobodnej pracy blachy podczas zmian temperatury.

Ile kosztuje podbitka dachowa z blachy trapezowej?

Cena może się różnić w zależności od konkretnego modelu i tego, czy montaż ma być wykonany przez inwestora, czy też przez specjalistę. Zarówno cena za metr kwadratowy materiału, jak i robocizny waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wykonanie montażu podbitki nie jest teoretycznie trudne, ale warto na ten temat coś wiedzieć lub też zostawić ułożenie specjalistom.