Aktualności

Instalacje fotowoltaiczne

 Instalacje fotowoltaiczne są jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystania energii słonecznej, i to nie bez powodu. Są one stosunkowo łatwe w montażu i konserwacji, a ponadto można je wykonać samodzielnie lub z profesjonalną pomocą instalatora.

Pierwszym krokiem jest wybór paneli słonecznych odpowiednich do Twoich potrzeb. Należy wziąć pod uwagę wielkość dachu, stopień jego nasłonecznienia w ciągu dnia oraz rodzaj pogody w danym regionie. Pomoże to określić, jak dużo energii potrzebujesz z paneli słonecznych i ile paneli musisz zainstalować.

Następnie należy sprawdzić, czy w obecnym domu jest wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić nowe panele bez naruszania przepisów prawa budowlanego (np. ograniczeń wysokości). Jeśli tak, to znaczy, że instalacja jest gotowa! Następnym krokiem jest wybór, czy chcemy system montowany na gruncie (który jest umieszczony na powierzchni ziemi) czy na dachu (który jest umieszczony na dachu).

Systemy montowane na gruncie są zazwyczaj łatwiejsze w instalacji, ponieważ nie wymagają żadnych zmian konstrukcyjnych w samym domu; jednak systemy dachowe często mają lepsze parametry eksploatacyjne ze względu na mniejszą liczbę przeszkód blokujących prawidłowe docieranie promieni słonecznych.

Gdy wszystko jest już przygotowane, instalacja paneli słonecznych jest prosta i szybka. Najpierw należy przygotować podstawę pod panele, a następnie je zamontować. Niektóre systemy mogą wymagać dodatkowego wyposażenia (np. kondensatorów lub inwerterów), ale większość z nich jest już gotowa do użytku po prostu po podłączeniu do instalacji elektrycznej.

Ostatnim, ale równie ważnym krokiem jest podłączenie instalacji do magazyn energii słonecznej (tzw. akumulatora). Akumulatory mogą być stosowane zarówno w systemach off-grid (niepodłączonych do sieci energetycznej), jak i on-grid (podłączonych do sieci energetycznej). Służą one do magazynowania energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele słoneczne w ciągu dnia i umożliwiają korzystanie z niej w nocy lub w czasie, gdy słońce świeci słabiej.