Testy zderzeniowe wskazują jednoznacznie na fakt, że foteliki samochodowe tyłem do kierunku jazdy są 5 razy bardziej bezpieczne od tych ustawionych przodem. Jak długo to możliwe, powinniśmy więc wybierać foteliki RWF – minimum do 3 roku życia, a najlepiej do osiągnięcia przez dziecko wagi 25 kg. Nie martwmy się, że dzieciom będzie niewygodnie – wszak godzinami potrafią siedzieć po turecku na przedszkolnym dywanie. Dzieci mają inną fizjonomię, przez co łatwo dostosują pozycję ciała, nawet gdy mają mało miejsca. W fotelikach RWF mają też lepszy widok na to, co się dzieje na zewnątrz – cała tylna szyba jest do wysokości wzroku.
Abstrahując od kierunku jazdy, z przerażeniem można zaobserwować, że wiele rodziców funduje swoim dzieciom coś, co jedynie chroni portfel przed mandatem. Mowa o tzw. poddupnikach. Fotelik samochodowy dla starszego dziecka to konstrukcja, która może zapobiec tragedii w chwili nieszczęśliwego wypadku. Tego samego nie można powiedzieć o wspomnianej podstawce samochodowej. Co prawda stosowanie jej jest zgodne z polskim prawem, jednak to tylko kawałek styropianu, który łamie się pod wpływem większego nacisku.
Wybierając fotelik samochodowy dla starszego dziecka kierujmy się przede wszystkim myślą o bezpieczeństwie naszej pociechy.
Bezpieczeństwo naszego dziecka to kwestia nadrzędna. Wybór fotelika samochodowego musi być doskonale przemyślany i najlepiej skonsultowany z ekspertem w tej dziedzinie. Noworodki mają obowiązek jeździć tyłem do kierunku jazdy. A jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?