Aktualności

BIM W BUDOWNICTWIE – TREND CZY STANDARD?

Nie od dziś wiadomo, że rozmaite rozwiązania technologiczne, które w danym momencie wydawać mogłyby się najbardziej rozwinięte i zaawansowane, z czasem ustępują miejsca jeszcze lepszym innowacją, które powoli je zastępują. Eksperci często zastanawiają się nad tym, czy BIM okaże się chwilowym trendem czy modom, czy też zagości na gruncie budownictwa na dłużej, stanowiąc w pełni optymalne i dopasowane rozwiązanie, które ciężko będzie zastąpić przez coś lepszego.

W tym miejscu należy rozgraniczyć dwie sprawy:

  • po pierwsze: programy, które pozwalają na wykorzystywanie modelowania informacji o budynku,
  • po drugie: podejście, które oparte zostało na zasadach i koncepcjach, które od dawna wpisane są w model funkcjonowania BIM.

Oczywiście jeśli chodzi o oprogramowanie to nie ulega wątpliwości, że wraz upływem lat zostaną one wyparte przez rozwiązania bardziej innowacyjne, ale zjawisko to dotyczy przecież wszystkich sprzętów i nowinek technologicznych.

Jednak w przypadku podejścia jakim jest BIM wydawać by się mogło, że bardzo ciężko będzie stworzyć bardziej odpowiedni model współpracy, który pozwalałby na pogodzenie tak odmiennych i zróżnicowanych kwestii jakimi są umiejętności komunikacyjne, które zaliczane są do umiejętności miękkich oraz doświadczenie i zmysł techniczny, które to są nierozerwalnie związane ze ścisłą częścią umysłu.

To właśnie programy typu Prota pozwalają osobom o nieco bardziej ograniczonych umiejętnościach komunikacyjnych na jasne i klarowne przekazywanie swoich myśli, a także na pracę nad projektem przy współpracy przedstawicieli wszystkich dziedzin które będą kluczowe z punktu widzenia realizacji.

Co ciekawe Prota oparte jest na normach zgodnych z polskim prawem budowlanym, co eliminuje ryzyko stworzenia projektu, który skazany będzie na niepowodzenie przez wzgląd na niezgodność z prawodawstwem. Technologia BIM wykorzystywana w konstruktywny i precyzyjny sposób z pewnością okaże się rozwiązaniem, która znajdzie stałe miejsce na gruncie budownictwa. Głównym walorem, który może o tym poświadczyć jest to, że podejście to charakteryzuje się bardzo dużą dozą elastyczności i zdolnością dopasowywania się do przemian dynamicznego, współczesnego świata.